Новият честотен инвертор GA700 на YASKAWA
Само с един контролен режим за всички видове двигатели, новата серия опростява първоначалния старт на системата.
До преди няколко години беше възможно само да провеждаме телефонни разговори през мобилните телефони. Днес обаче със смартфон в ръка, гледаме телевизия , управляваме автопаркове и следим производствени процеси! Развитието на компонентите за автоматизация може да не е толкова драстично, но определено се разширява техният спектър. В същото време броят на специалистите намалява. Една от причините е, че компонентите се развиват в нови сфери на приложение.
Тобиас Унгер, главен мениджър на Drives & Motion в YASKAWA вярва, че разстоянието между висококвалифицираните и неопитните специалисти постоянно се увеличава докато броят на служителите с конкретно насочени знания намалява. „Интуитивно действие и лесна настройка са важни аспекти за това развитие на нашите инвертори”, продължава Унгер. Тази посока на развитие е заложена в разработката на GA700.
Лесното боравене е ключов момент: “Можете да стартирате задачата си бързо, без специални познания и с много малко предишен опит.”, обещава Унгер. Например „пуск стъпка по стъпка”, мениджър за настройка, часовник в реално време и Bluetooth интерфейс помагат при първите стъпки. Механичните компоненти също са опростени и подобрени. Например с plug-in решения без допълнителен механичен кит. Подобренията са направени на базата на обратна информация от нашите клиенти.
Компaктен монтаж
GA700 е съвместим с представителите от предишните серии, което го прави по-лесен за потребителите, които не е нужно да правят промени в техните табла / контролни панели/. “Корпусът остава същият в моделите до 18.5 kW. Вариациите над 18.5 kW са с 45% по-малки от своите предшественици, въпреки че сме добавили още нови елементи. В продължение на това променихме формата съвсем леко, за да може да монтираме множество инвертори един до друг”, обяснява Унгер. Този нов дизайн помага за по-лесното и по-бързото опроводяване на инсталацията. Ако устройството се използва некоректно или възникне проблем, вътрешната система за диагностика помага на потребителя за решаването му. Ако се появят грешки при стартирането на инвертора, съветникът за отстраняване на грешки предлага стъпки за коригирането им. “Само до степента, до която може да се идентифицира грешката разбира се” обяснява Унгер . Ако се появи грешка по време на работа, също се извеждат спомагателни съобщения, благодарение на вътрешната система за диагностика.
Край на настройването
Опознаването на двигателя вече е по-лесно. Автоматичната настройка измерва ключови характеристики на мотора и ги задава веднага в таблицата за настройки /по време на тестовия режим/. С GA700 всичко, което трябва да направите е да зададете само част от информацията за мотора, отпечатана върху корпуса му.
GA700 определя всичко необходимо за нормална работа на заден фон. Дори няма и да забележите! За тази цел инверторът разполага с база данни с ключова информация за най-често използваните мотори. Всички двигатели мога да работят с GA700, без значение дали са синхронни или асинхронни.
Интерактивно управление
YASKAWA модернизира системата за управление на параметри и добави нови приложения, като облачни услуги например. Въпреки това не е възможно да се достъпи „ОБЛАКА” през устройството. Тази възможност предстои поради строгите политики на сигурност в повечето компании. Поради тези причини облачните услуги са ограничени до преглеждане на упътвания, четене на бележки и достъп до допълнителен софтуер. Всяко устройство разполага със собствен QR код за целта. С него потребителите могат да задават определени параметри посредством смартфони и таблети.
Обикновено при представянето на нови продукти се набляга на широк спектър от нови технически възможности. YASKAWA предприе ли различен подход с GA700?
Тобиас Унгер:
Да, защото нуждите на клиентите и изискванията на пазара се променят. Искахме да разработим продукт фокусиран не само върху техническите иновации, но по-специално върху обратната информация от нашите клиенти и техния практически опит.
Може ли да уточните какви точно запитвания получавате от клиентите?
На първо място те желаят енергийна ефективност. Възможността за работа с различни мотори е от ключово значение тук. Интегрирахме и филтри в новите серии. Друго желание на нашите клиенти е да спестят място, като не се налага да влагат допълнителни компоненти, а от там следва и цялостно намаляване на разходите.
YASKAWA предлага само каталожни модели или е възможно да произведе и такива по специфични изисквания на клиента?
Това е едно от предимствата, които ни отличават. По-специално в Германия, ние поддържаме постоянен контакт с нашите клиенти и създадохме отдел посветен на разработката на продукти спрямо специфичните изисквания на партньорите ни.
Ако не съществува инвертор отговарящ изцяло на нуждите на клиента, бива ли адаптиран някой от моделите до пълна съвместимост със специфичната задача?
Да, това е нашият подход. Главно нашите търговски отдели презентират проблемите на клиентите, за които няма готови решения. След това ние разработваме и усъвършенстваме грубата концепция в сътрудничество с клиента и то не само в софтуерна и хардуерна насока, но и относно нужните механични компоненти. Продуктовата стратегия за GA700 обаче е различна. Разчитаме на гъвкавостта на платформата в устройството и по този начин успяваме да предоставим по-добра и по-бърза поддръжка.
“Платформа” означава ли, че устройствата имат относително модулна структура?
Да, както при хардуера, така и при софтуера. Това означава, че можете да имплементирате избрани функции на определени платформи или модули без да засягате цялото устройство. Като резултат се получават повече възможности за разработка. Тъй като всички наши подразделения се водят от едни и същи стандарти за качество, извършените доработки по GA700 са международно достъпни. В миналото това въобще не беше лесна за постигане цел. Не говорим само за краен продукт, а за цяла философия, която стои зад него!
Модулността означава ли по-ниски разходи? Това ли е причината YASKAWA да използва допълнителни външни модули, вместо вградени такива за рециклиране на енергията?
Точно това е идеята на модулността. Не желаем да принуждаваме клиентите да плащат за възможности, които не са им нужни или няма да успеят да използват. Другата причина за външния модул за рециклиране на енергия е гъвкавостта, която той предлага. Например 20 kW външен модул може да работи с 2 kW честотен инвертор.
Новите инвертори могат ли да вършат повече задачи?
Тук трябва да се вземат под внимание два фактора. На първо място функциите от контролното ниво са пренесени в инвертора. Представянето на процесорите в случая е не само, за да задвижват двигателите, но играят и ролята на сензори, които постоянно събират информация и я обработват за оптимална работа. Тази информация може да бъде анализирана на едно друго ниво където вече трябва да споменем ИНДУСТРИЯ 4.0 . Второто нещо е, че бъдещите модели ще имат базови серво функции.
Високата производителност означава ли нови комуникационни шини /fieldbuses/?
Някои от потребителите са твърде консервативни, но посоката е ясна – Ethernet- базирани технологии.
Множество монтирани в система инвертори комуникират ли помежду си?
Да възможно е. Могат да комуникират помежду си посредством комуникационни шини. Друга възможност е RS485 интерфейс.
Какви са практическите приложения с комуникация между инвертори?
Възможно приложение е при помпите, където каскада от устройства може да достигне нужно налягане или поток спрямо конкретните нужди.
Споменахте Индустрия 4.0 и комуникация. Какво друго характеризира едно модерно и интелигентно честотно управление?
Интелигентният инвертор може да поема сложни функции самостоятелно. Не е задължително да бъде насочван от контролер. Тази интелигентност е вградена като функция. С други думи устройството може да приема сигнали от процес, да ги обработва и да взима нужните решения без да му бъде нужно контролно ниво. Ние предлагаме продукти, които Ви дават възможност да посрещнете изискванията на Индустрия 4.0.
Тоест устройството реагира на производствените условия?
Да GA700 го прави. Той разполага с комуникационни интерфейси, както и с цифрови и аналогови входове и изходи за получаване на сигнали и промяна на външни параметри. Тъй като устройството може да се програмира, информацията може да се обработи и използва за самостоятелна работа. Всичко това е възможно с GA700!